Biyomedikal Test Cihazları

Biyomedikal Test Cihazları

Biyomedikal Test Cihazları

Biyomedikal test cihazları son yıllarda oldukça gelişen yeni teknoloji ürünleridir. Biyomedikal alanlarda kullanılan ekipmanların ölçümü, dayanıklılığı, esnekliği gibi konularda onların test edilebilmesi için tasarlanmışlardır. Bu cihazlar ile doğru ölçüm ve doğru test sonuçları alınabildiği için oldukça sık tercih edilir. Bu cihazlar örneğin ortopedik kemik vidaları ve aparatlar ve kablolar gibi medikal alanlarda kullanılan ekipmanların test edilmesi amacıyla kullanılır.

Biyomedikal test cihazları nda en önemli görevi üstlenen cihaz; kalça kuvvetini ve hareketlerini doğru şekilde taklit etmesi gereken cihazdır. Kalça protez tasarımına yardımcı olabilmek adına yürüyüş esnasında kalça eklemi ve kemiklerinin yaptığı hareketleri ve üzerlerine binen yükü doğru bir şekilde taklit eder ve bu sayede oldukça doğru ve objektif sonuçlanmış test bilgilerini eder. Özellikle sistemi malzeme özelliklerinin tanımlanmasını oldukça kolaylaştırır. Cihazlar yaklaşık olarak yürüme hızının tahmini ile hareket eder. Kalça ekleminin anatomik yapısına uygun şekilde dikey olarak belirli bir açı eğikliği ile montaj bloğuna bağlanmıştır. Korozyona karşı ise özel sıvı bölmelerinde testlerde kullanımı uygun sıvılar ve bilyeler bulundurur. Bunlar kan serumu ve ya tuz içeren su doldurulmasına uygun şekilde tasarlanmıştır.

Biyomedikal Test Cihazları

Biyomedikal test cihazları içerisinde eklemlerde kullanılan cihazlar arasında önem sırası içerisinde en başlarda gelen cihazlardan biriyse diz aşınma simülatörüdür. Ortopedik çalışmalar yürüten araştırmacılar diz cihazları için ilgili ekipmanlar üzerinde uzun süreli aşınma, yorgunluk ve bunlara bağlı olarak gelişen yorgunluk üzerine testler yaparlar. Hassas ancak oldukça dayanıklı simülatörler gerçek bir insanda oluşan diz kuvveti ve hareketlerini doğru bir şekilde yorumlar ve cihazın onayını alır. Dayanıklı düşük sürtünmeli teknolojiye sahip cihazlar kullanıcı tanımlama özelliği ile esneme, uzama, eksenel kuvvet ile gerçek bir insan gibi cihazların kullanımını sağlar. Simülatör ayrıca hızlandırılmış test özelliği ile saniyede iki döngü yapabilecek hıza erişebilir. Bu test cihazlarının kullanımı hasta sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Çünkü hastaya takılan bir aparatın hatalı olması ve görmesi gereken işlevi yapamaması hastanın hayat standartlarının düşmesine neden olur ve ayrıca hayati açıdan önem arz eden parçalarda test edilememesi durumunda hastanın hayatı söz konusu olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir